Má filosofie

14:39

Poté co jsem se v 16 letech nešťastně zamiloval, jsem se rozhodl podívat na svět z jiné stránky. Předtím jsem byl člověkem spíše materiálním, který tomu, co neviděl, nevěřil a v tomhle ohledu uznával pouze platnost fyzikálních zákonů. Ovšem tato událost mě donutila se zamyslet. Řekl jsem si – co vlastně náš svět řídí a určuje jeho průběh a to, kam se budou ubírat naše životy? A v tom mi to došlo – vědecká názvosloví a poučky jsou odpovědí jen zčásti, popisují totiž pouze hmotu, která tento svět utváří – to, co řídí svět lidí a jednotlivé civilizace je v podstatě iracionální. Lidská společnost a i to, jak svůj život prožijeme, je založeno na mezilidských vztazích, na osobních sympatiích, na pocitu naděje, či zoufalství a také v neposlední řadě na štěstí a přízni osudu.

Když jsem dospěl k tomuto závěru, díky kterému jsem se dostal ke studiu evropské esoterické tradice, začal jsem vnímat několik znepokojujících věcí. Potkával jsem na ulici mnoho lidí, kteří se mi zdáli nešťastní, naštvaní, nespokojení nebo dokonce zle se tvářící - já sobně věřím novoplatónské myšlence, jenž říká, že lidé byli původně dokonalými božskými bytostmi, vrcholem Stvoření, ale díky prvotnímu hříchu Adama a Evy upadli do duchovně nižšího materiálního světa; od té doby by tedy nejvyšším úkolem člověka mělo být to, aby se všestraně rozvíjel, a aby se snažil po pomyslném duchovním žebříku vystoupat do vyšších sfér, kam lidská duše dříve patřila a stále přirozeně patří. Proto jsem se rozhodl, že se ostatním lidem pokusím v souladu se svými idejemi pomoci - spojím svůj zájem o mystiku se svým uměním a stanu se takovým alchymistou lidských srdcí, který stejně jako staří alchymisté čistili tajemnými postupy kovy tak dlouho, dokud nezískali kámen mudrců měnící vše v zářivé a čisté zlato, bude pomocí umění a magických symbolů čistit lidské duše, dokud se nestanou duchovně zářivými a čistými jako ono zlato.

Začal jsem tedy hodně pracovat – na sobě samém i na svých dílech a vymyslel jsem vlastní umělecký směr – MAGICKÝ ORNAMENTALISMUS a vypracoval celou jeho filosofii. Do záhlaví stránky jsem též kromě jiných úmyslně umístil i alchymistické heslo Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem, které znamená v překladu: Navštiv nitro země, očištěním najdeš skrytý kámen. Jeho význam a poselství je jasné – nahlédněme do svého nitra a hledejme v nás to nejlepší.

You Might Also Like

0 komentářů

Oblíbené příspěvky

Počet zobrazení stránky

Flickr