Historia symbolica

Historia symbolica, neboli latinsky symbolická historie, je cyklus mých 57 uměleckých tiskařských grafik, které budou dokumentovat mystickou historii lidstva od stvoření světa a zahrady Eden až po apokalypsu a nový Jeruzalém. Po jejich dokončení bude vydána stejnojmenná kniha, která osvětlí význam, symboliku a poslání jednotlivých grafik, a která bude zároveň duchovním průvodcem člověka evropskou esoterickou tradicí.

Počet 57 rozhodně není náhodný – číslo 5 bylo magickým číslem starých egypťanů a 7 je magický číslem pro většinu kultur světa. Když je navíc sečteme, dostaneme další duchovně silné číslo – 12. Základním smyslem tohoto souboru grafik je zachytit putování lidstva jako celku zpět za Božským světlem, od kterého jsme se my, lidé, dle novoplatónské filosofie kdysi oddělili a upadli do materiálního světa. Každý obraz vyjadřuje touhu se z tohoto stavu vymanit a dosáhnout vyšších sfér, do kterých lidská duše přirozeně patří. Věřím, že pomocí krásy a symbolů a zejména jejich správné interpretace v sobě každý může objevit Božskou jiskru, která je v každém z nás již od pradávných časů prvních lidí – Adama a Evy

Tyto grafiky by měly sloužit podobně jako zednářské iniciační tabule. Krok za krokem by měli člověku, který má zájem o věci skryté, představovat symboly, které mu pomůžou postupovat na jeho osobní duchovní cestě vzhůru. Historia symbolica je spirituálním žebříkem k lepšímu lidství a jednotlivé grafiky jsou jeho stupínky. Celé mé dílo a tento cyklus zejména vychází z evropské esoterické tradice, která v sobě skloubila prvky mystického křesťanství a kabalistického judaismu, hermetismu a hermetických věd (alchymie, astrologie, magie), zoroastriánství, symboliky svobodných zednářů, novoplatonismu, gnóze a bohaté mytologie starých Řeků a Egypťanů.

Obrazy sem budu přidávat postupně podle toho, jak budou hotové. Nedělám je přesně v pořadí, v jakém jdou za sebou, ale spíše na přeskáčku podle toho, jak mi jde zrovna inspirace. Zde najdete seznam obrazů, které bude cyklus obsahovat.
Mariánský sloup 
http://janhachranweb.blogspot.cz/p/zena-sluncem-odena-s-korunou-dvanacti.html
Žena sluncem oděná s korunou dvanácti hvězd a půlměsícem pod nohama

Zlaté tele
http://janhachranweb.blogspot.cz/p/adam-eva-vyhnani-z-raje.html
Adam a Eva - vyhnání z ráje
http://janhachranweb.blogspot.cz/p/isis-urania.html
Isis - Urania
http://janhachranweb.blogspot.cz/p/kristuv-zlaty-rozsevac.html
Kristův zlatý rozsévač
Hořící keř
Panna a drak

Panna Marie Guadalupská
Všemohoucí
Zlomený sloup

Všechny obrázky jsou pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0

Oblíbené příspěvky

Počet zobrazení stránky

Flickr