Přepis rozhovoru v časopise Xantypa

Jste zakladatelem magického ornamentalismu, můžete nám o tomto směru něco říci?
Magický ornamentalismus je něco, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat novým uměleckým směrem, který v sobě spojuje ornamentální pojetí plochy obrazu společně s tématy čerpanými z mystiky, mytologie, symboliky a historie. Proto ta dvě slova, tedy magický ornamentalismus, jenž tuto podstatu poměrně přesně vystihují. Kromě toho všeho obsahuje filosofie tohoto stylu i několik základních myšlenek, kterými se snažím řídit - jde především o návrat k jisté líbivé estetice do umění, ale zároveň i o takový pokus pozitivně na člověka působit pomocí výtvarné tvorby a symbolů. Všechny tyto teze jsou shrnuty do takzvaných 7 pilířů magického ornamentalismu, které vypadají takto:

1) Vytvořit pomyslný průsečík mezi třemi světy: světem mýtů, legend, mystiky a ezoteriky, světem přírody a světem snů, krásy a vizí lidského ducha
2) vytváření pěkných a esteticky hodnotných věcí
3) spojení mystiky a duchovna s uměním
4) alchymistický pokus o přeměnu a všeobecné povznesení lidstva jako celku
5) ochrana a rozvíjení židovsko – křesťanko – antické kultury a její přiblížení všem lidem na světě, kteří by o ní měli zájem
6) snaha o to, aby všechny předměty, které člověka obklopují byly esteticky co nejhodnotnější, a aby spolu co nejvíce souznily
7) podpora vlasteneckých hodnot a reflexe vlasteneckých témat v umění

Týká se tento styl pouze výtvarného umění?
Ze začátku tomu tak bylo, ale jak čas postupuje, tak člověk získává čím dál tím více zkušeností a podnětů ze svého okolí, a proto jsem kromě zlacených sítotisků rozhodl začít navrhovat šperky a doplňky jako manžetové knoflíčky nebo odznáčky do klopy, které jsem spojil s tradiční symbolikou, jenž má i spojitost s naší zemí a její historií. Já osobně jsem patriot a mám rád svou zemi, což mě vedlo k tomu, že chci navázat i na tradiční řemesla, jenž tu byla po staletí, například sklářství. Spolupracuji s jednou severočeskou sklárnou, která mi vyrábí sklo podle mých návrhů. Vytvářím i dámské šátky s tématikou ženských bohyní a mám za sebou i několik knižních ilustrací.

Můžete zmínit nějaké úspěchy na výtvarném poli doma nebo v zahraničí?
Asi mým největším úspěchem je zatím ocenění, které jsem získal na mezinárodním výtvarném veletrhu Artfest, kde jsem byl oceněn druhou cenou veletrhu v kategorii “kresba”, čehož si velmi cením, neboť tento veletrh má u nás i ve světě opravdu dobré jméno a každý rok se na něj sjíždí stovky z mnoha zemí světa. Kromě toho se mé obrazy nachází již v několika soukromých sbírkách doma i v zahraničí, za což jsem moc rád a velmi si toho vážím.

Používáte opravdu nezvyklou uměleckou techniku, mohl byste ji naším čtenářům více přiblížit?
Jedná se o sítotisk na zlatou fólii, což je technika, která využívá tradičního sítotisku, tedy práci s každou barvou jednotlivě a jejich postupného nanášení, čímž se skládá výsledný barevný obraz; jediný rozdíl je v tom, že jako podklad, na který se tiskne, neslouží jen čistý papír, ale zlatá tiskařská fólie nalepená za specifické teploty i jiných podmínek na kartón. Teprve na ní se tiskne a tam, kde není nanešena žádná barva, tak v těch částech obrazu zlatý povrch prosvítá a celkově se tím vytváří výsledný efekt, jenž připomíná zlacenou ikonu.

Na Vašich stránkách jsme se dozvěděli, že jste se účastnil několika charitativních projektů na pomoc lidem v naší zemi. Plánujete v tomto ohledu něco dalšího do budoucna?
Ano, souvisí to i s několika filosofickými pilíři magického ornamentalismu, konkrétně hlavně s tím, který říká, že by mělo jít o jakýsi alchymistický pokus ke zlepšení okolí člověka skrze výtvarnou tvorbu a já věřím, že i toto je jedna z cest jak toho dosáhnout. Do budoucna bych se těmto projektům určitě chtěl věnovat i nadále, plánuji, že bych udělal i nějakou samostatnou aukci nebo projekt.


SLEDUJTE MĚ I NA INSTAGRAMU

Oblíbené příspěvky

Počet zobrazení stránky

Flickr