Práce se sklem

Sklo je z mého pohledu úžasný materiál - málokdo ví, že z fyzikálního hlediska se jedná vlastně o kapalinu, která vykazuje tak velikou hustotu, že je vlastně tuhá. Už to samo o sobě je poměrně fascinující. Jedná se však také o materiál, kterému může dát člověk milióny různých tvarů, forem i barev. Je to hmota, která už sama o sobě probouzí v člověku tvořivost, která se podobně jako v sochařství může rozvíjet i do prostoru. 

Říká se, že se sklem se člověk setkal už na počátku své existence, kdy v kráterech po meteoritech dopadnuvších do písečných pouští nacházel kousky sklovité hmoty. Již pravěký člověk poté dokázal vymyslet způsob jak sklo vyrobit a jak s ním pracovat. Ve starověkém Egyptě se vyráběly krásné nádoby a skelné pasty rozličných barev se používaly ke zdobení drahých šperků. Ve střední Evropě vyráběli keltové ze skla krásné vinuté korále, kterým se dnes říká keltské perly. Toto vše by nebylo možné bez mistrů sklářů, jenž v průběhu století zdokonalovali své umění až ho dovedli téměř k dokonalosti.

Mně osobně se jako tradicionalistovi navíc i líbí, že sklářství je oborem, který je pro České země po staletí tradiční. Naši skláři dokázali ve světě získat obrovskou proslulost a to nejen díky své zručnosti, ale i díky své umělecké kreativitě. Mrzí mě jako člověka i jako severočeského patriota, že mnoho našich skláren bylo zlikvidováno, nicméně i tak některé zůstaly, aby dál nesly plamen řemeslné tradice. Já například mám tu čest spolupracovat se sklárnou Ajeto v Lindavě, kde své práce realizoval i světoznámý umělec Bořek Šípek.

Zde prezentované práce jsem většinou navrhoval na zakázku - vytvořil jsem designový návrh, vybral techniku, materiál a dílo samotné zrealizovali naši severočeští skláři, kterým jsem za jejich skvělou práci velmi vděčný. Pokud byste měli zájem o návrh a realizaci jakéhokoliv uměleckého předmětu ze skla, neváhejte mě kontaktovat.

Všechny obrázky jsou pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0

Oblíbené příspěvky

Počet zobrazení stránky

Flickr